Založ si blog

Filip Rybanič by mal dostať najvyššie štátne vyznamenanie. Rad bieleho dvojkríža.

Krajský súd v Bratislave zrušil pôvodný prvostupňový Okresného súdu Bratislava V. a výrazne znížil trest Filipovi Rybaničovi. Navyše sa nemusí ospravedlniť bývalému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Filip Rybanič sa dopustil podľa súdu trestného činu vyzradenia bankového tajomstva, keď vyzradil kšefty pri prepieraní peňazí získaných z trestnej  medzi už odsúdeným daňovým podvodníkom Ladislavom Baštrnákom a zatiaľ neodsúdeným exministrom Kaliňákom.

Kto bol na pojednávaní, musí oceniť niekoľko vecí a jednu zrejme neoceniť. Senát súdu pod vedením Judr.Petra Šamka bol skutočne na prejednávanie prípadu pripravený až brilantne. Žiadne povrchné „skúmanie okolností“ a podobné nič nehovoriace prázdne, či plytké formulácie. Zjavne si naštudovali jeho členovia nielen  prípad samotný, ale aj slovenskú a európsku judikatúru, o ktorú tiež opierali svoj rozsudok.

Filip Rybanič vyviazol s podmienečným ročným trestom. Aj keď mne sa to zdá veľa, rozsudok súdu je potrebné rešpektovať. Senát totiž „nenabral odvahu“a neriadil sa známym citátom z histórie z Filmu Vyšší princíp. Staručký profesor po opakovaných atakoch študenta, ktorý sa ho pýtal, aký má názor na atentát na kata českého národa Heydricha, povedal : „Vražda tyrana z hľadiska vyššieho princípu nie je zločinom“. Je samozrejmé, že nemôžeme od súdu očakávať filmové riešenie. Ale v duchu si myslím, že happy end Filipa Rybaniča by mal znieť nasledovne : „Vyzradenie prania špinavých peňazí zločincami, napojenými na špičky politickej moci, nemôže byť pokladané za trestný čin“. A senát pod vedením Judr.Šamka by sa zapísal navždy do dejín slovenskej, európskej a možno aj svetovej justície. A citovali by ho snáď všetky právnické autority a pri svojom rozhodovaní by sa oň opierali ďalšie súdne inštitúcie.

Ale nech je už akokoľvek, tak, ako dnes prebiehalo pojednávanie v „Justičáku“, tak by som si predstavoval súdne konania na celom Slovensku. Profesionálne, s nadhľadom, bez emócií. Takto má vyzerať skutočne nezávislé rozhodovanie.

A napriek rozsudku by mal zase Filip Rybanič  dostať najvyššie štátne vyznamenie za neoceniteľný prínos v boji proti organizovanému zločinu, prepojeného so špičkami slovenskej politiky.

Zlatá rybka zo Smeru nám ide splniť tri želania.

18.02.2020

Keďže sa tak má udiať až dnes, my sme smerákov v našej krčme o niečo predbehli. S týmto nápadom prišiel bezdomovec Karol a hneď ako nám ho oznámil, všetci sme padli do kolien a traja o viac »

Ak je prezidentka Zuzana Čaputová z pezinskej skládky, Fico je z politickej kafilérie.

14.02.2020

"Pani excelencia zo skládky pezinskej nech sa rozhodne, čo urobí". Odkaz Roberta Fica prvej dáme a ústavnému činiteľovi číslo 1 Slovenskej republiky, už prerazil dno smeráckej žumpy. Vlastne viac »

A všetkým chlapom bude stáť! Sľúbila vláda!

13.02.2020

S touto senzačnou správou rozrazil dvere na našej krčme Einstein a valil sa rovno k pultu. "Veď som vám vravel, tupci, že Robo na nás nezabudne". To sme sa dosť preľakli, lebo sme si mysleli, viac »

väznica, väzenie, basa, Leopoldov, väznica v Leopoldove,

Kde by mohli Kočner s Ruskom sedieť?

28.02.2020 00:00

Pavol Rusko a Marian Kočner by si svoje tresty mali odpykať v zariadení s najvyšším stupňom stráženia. Kde také väzenia sú?

sýria, idlib, výbuch

Turecko otvára sýrskym utečencom cestu do Európy

28.02.2020 00:00

Turecko už nebude zastavovať sýrskych utečencov, ktorí sa snažia dostať do Európy.

Izrael / Benjamin Netanjahu /

Netanjahu sa chce zapáčiť izraelským Arabom

27.02.2020 22:17

Predčasné parlamentné voľby sa v Izraeli budú konať 2. marca.

Pažiť

Banskobystričan skoro zrazil policajta

27.02.2020 21:36

Po niekoľkých hodinách bol 21-ročný muž v ich rukách polície.