Založ si blog

Filip Rybanič by mal dostať najvyššie štátne vyznamenanie. Rad bieleho dvojkríža.

Krajský súd v Bratislave zrušil pôvodný prvostupňový Okresného súdu Bratislava V. a výrazne znížil trest Filipovi Rybaničovi. Navyše sa nemusí ospravedlniť bývalému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Filip Rybanič sa dopustil podľa súdu trestného činu vyzradenia bankového tajomstva, keď vyzradil kšefty pri prepieraní peňazí získaných z trestnej  medzi už odsúdeným daňovým podvodníkom Ladislavom Baštrnákom a zatiaľ neodsúdeným exministrom Kaliňákom.

Kto bol na pojednávaní, musí oceniť niekoľko vecí a jednu zrejme neoceniť. Senát súdu pod vedením Judr.Petra Šamka bol skutočne na prejednávanie prípadu pripravený až brilantne. Žiadne povrchné „skúmanie okolností“ a podobné nič nehovoriace prázdne, či plytké formulácie. Zjavne si naštudovali jeho členovia nielen  prípad samotný, ale aj slovenskú a európsku judikatúru, o ktorú tiež opierali svoj rozsudok.

Filip Rybanič vyviazol s podmienečným ročným trestom. Aj keď mne sa to zdá veľa, rozsudok súdu je potrebné rešpektovať. Senát totiž „nenabral odvahu“a neriadil sa známym citátom z histórie z Filmu Vyšší princíp. Staručký profesor po opakovaných atakoch študenta, ktorý sa ho pýtal, aký má názor na atentát na kata českého národa Heydricha, povedal : „Vražda tyrana z hľadiska vyššieho princípu nie je zločinom“. Je samozrejmé, že nemôžeme od súdu očakávať filmové riešenie. Ale v duchu si myslím, že happy end Filipa Rybaniča by mal znieť nasledovne : „Vyzradenie prania špinavých peňazí zločincami, napojenými na špičky politickej moci, nemôže byť pokladané za trestný čin“. A senát pod vedením Judr.Šamka by sa zapísal navždy do dejín slovenskej, európskej a možno aj svetovej justície. A citovali by ho snáď všetky právnické autority a pri svojom rozhodovaní by sa oň opierali ďalšie súdne inštitúcie.

Ale nech je už akokoľvek, tak, ako dnes prebiehalo pojednávanie v „Justičáku“, tak by som si predstavoval súdne konania na celom Slovensku. Profesionálne, s nadhľadom, bez emócií. Takto má vyzerať skutočne nezávislé rozhodovanie.

A napriek rozsudku by mal zase Filip Rybanič  dostať najvyššie štátne vyznamenie za neoceniteľný prínos v boji proti organizovanému zločinu, prepojeného so špičkami slovenskej politiky.

V každom z nás drieme nejaký úchyl.

10.10.2019

Vyhlásil Karol v našej krčme tesne predtým, ako sme začali politologický rozbor udalostí uplynulých dní. 1 október. Štefan Harabin počas pracovnej doby uskutočnil tlačovku, na ktorej oznámil viac »

Nevyspytateľný prezident Trump? Nie. Iba nevyspytateľný hochštapler.

08.10.2019

Rozhodnutie Donalda Trumpa, že americké jednotky vyprázdnia priestor na severe Sýrie, aby umožnili ofenzívu Turecka proti Kurdom, sa mohlo zrodiť iba v chorej hlave. Skutočne chorej, neschopnej viac »

Splodil ju Harabin, adoptoval si ju Smer. Monika Jankovská.

05.10.2019

Hovorí sa, že akýkoľvek slabý štát je silnejší, ako akákoľvek silná mafia. Zdá sa, že toto tvrdenie vôbec nemusí platiť absolútne. Najmä ak sa vlastníctvom mafie stal samotný štát.Nie viac »

Rumunsko parlament vláda nedôvera vyslovenie

Rumunský prezident poveril lídra opozičnej strany zostavením novej vlády

15.10.2019 19:30

Stalo sa tak po tom, čo parlament minulý týždeň vyslovil nedôveru vláde vedenej sociálnodemokratickou premiérkou Vioricou Dancilaovou.

Gábor Gál / minister spravodlivosti /

Začne Gál disciplinárky voči sudkyniam?

15.10.2019 19:00

Sudkyne Jankovská a Maruniaková čelia podozreniam, že v súdnych sporoch konali v prospech Mariana Kočnera, ktorý je obvinený z viacerých ekonomických trestných činov a objednávky vraždy.

Euro, peniaze, bankovky

Slovenská ekonomika bude rásť len o 2,6 %, prognózuje MMF

15.10.2019 17:48

Slovenská ekonomika podľa predpovede Medzinárodného menového fondu (MMF) v tomto roku reálne posilní iba o 2,6 percenta.

peniaze, kalkulačka

Niektoré firmy nebudú musieť overovať účtovné závierky

15.10.2019 17:43

Niektorým firmám ubudnú povinnosti v oblasti účtovníctva. Počíta s tým novela zákona z dielne ministerstva financií, ktorú schválil parlament.