Čína si začne uplatňovať nárok na rozsiahle územia v Rusku.

26. novembra 2017, petercvik, Nezaradené

Spor o územia, ktorý hrozí mohutným medzinárodným konfliktom na diplomatickom a právnom poli medzi týmito dvoma krajinami, má paradoxne pôvodcu práve v Rusku.

Rusko zaslalo OSN žiadosť, v ktorej si robí nárok na časť Arktídy bohatej na nerasty. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí v Moskve. Rusko verí, že príslušná komisia OSN jeho nárok na 1,2 milióna kilometrov štvorcových začne posudzovať ešte tento rok.Moskva tvrdí, že Lomonosov chrbát, ktorý sa tiahne pod hladinou Severného ľadového oceána od kontinentu smerom k pólu, je predĺžením ruského kontinentálneho šelfu, a že teda má právo na jeho ekonomické využívanie. Moskva však už vyslala do Arktídy niekoľko vojnových lodí, ktoré majú zabezpečiť trvalú vojenskú prítomnosť v Arktíde. – Pravda, 4.8.2015 –   https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/363586-rusko-si-robi-zalusk-na-arktidu-bohatu-na-nerasty-poslalo-osn-svoju-ziadost/  Problémom je, že v uvedenom teritóriu sa už nachádzajú americké, britské a francúzske vojenské sily. A najmenej 12 mesiacov už pôsobí na mieste, ktoré chce pričleniť Rusko k svojmu územiu, čínsky námorný výsadkový zbor. To znamená, že Čína, pokračujúca vo svojej ekonomicko-obchodnej a vojenskej expanzii v juhočínskom mori budovaním umelých ostrovov, kvôli ktorý sa dostáva do konfliktu s Japosnkom, Austráliou, Filipínami, Indonéziou a predovšetkým s odvekým rivalom Vietnamom, sa rozhodla presmerovať svoju aktivitu na Severný pól. Obsadením územia, kam sa chystal expedičný zbor ruského námorníctva, je teda už obsadený čínskymi námornými silami. Čína hodlá v najbližších týždňoch predložiť do Organizácie spojených národov žiadosť na priznanie značnej časti arktického územia ako neoddeliteľnej súčasti Čína. Ak bude táto jej snaha úspešná-pzn.: Hlasovať sa bude v pléne OSN, kde môže ČĽR po dohode s USA, Veľkou Bitániou a Francúzskom, spoločne s „pridruženými hlasovacími satelitmi“ –  krajiny Afriky, Ázie a Južnej Ameriky) získať pohodlnú väčšinu. To by znamenalo, že  ako nový vlastník týchto území si začne úplne v duch doterajších pokusov Ruska, akurát v obrátenom zemepisnom garde, uplatňovať nárok na obrovské územia v Rusku, pretože Lomonosov chrbát na jednej strane začína v Rusku a končí v Arktíde ale na druhej strane zase začína v Arktíde a končí v Rusku. Pokiaľ sa OSN stotožní s touto argumentáciou a následne, po „priklepnutí“časti Arktídy Číne, tá sa pochopiteľne vynasnaží práve pôvodne ruským argumentami uplatniť si právo na rozsiahle územia dnešného Ruska.

Je prirodzené , že Rusko, ktoré bolo paradoxne spúšťačom tohoto absurdného procesu, nebude s územnými nárokmi Číny súhlasiť. A tak sa dá očakávať mohutná diplomatická a ekonomická búrka. Dúfajme, že ostane iba pri nej a nepremení sa na podstatne horší konflikt, do ktorého by už boli zapojené aj vojenské sily.

Snaha o získanie ruských území Čínou sa dnes môže zdať ako chimérna predstava, ale v kontexte vyššie napísaného sa chiméra až príliš ľahko môže premeniť na realitu.