Založ si blog

Filip Rybanič by mal dostať najvyššie štátne vyznamenanie. Rad bieleho dvojkríža.

Krajský súd v Bratislave zrušil pôvodný prvostupňový Okresného súdu Bratislava V. a výrazne znížil trest Filipovi Rybaničovi. Navyše sa nemusí ospravedlniť bývalému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Filip Rybanič sa dopustil podľa súdu trestného činu vyzradenia bankového tajomstva, keď vyzradil kšefty pri prepieraní peňazí získaných z trestnej  medzi už odsúdeným daňovým podvodníkom Ladislavom Baštrnákom a zatiaľ neodsúdeným exministrom Kaliňákom.

Kto bol na pojednávaní, musí oceniť niekoľko vecí a jednu zrejme neoceniť. Senát súdu pod vedením Judr.Petra Šamka bol skutočne na prejednávanie prípadu pripravený až brilantne. Žiadne povrchné „skúmanie okolností“ a podobné nič nehovoriace prázdne, či plytké formulácie. Zjavne si naštudovali jeho členovia nielen  prípad samotný, ale aj slovenskú a európsku judikatúru, o ktorú tiež opierali svoj rozsudok.

Filip Rybanič vyviazol s podmienečným ročným trestom. Aj keď mne sa to zdá veľa, rozsudok súdu je potrebné rešpektovať. Senát totiž „nenabral odvahu“a neriadil sa známym citátom z histórie z Filmu Vyšší princíp. Staručký profesor po opakovaných atakoch študenta, ktorý sa ho pýtal, aký má názor na atentát na kata českého národa Heydricha, povedal : „Vražda tyrana z hľadiska vyššieho princípu nie je zločinom“. Je samozrejmé, že nemôžeme od súdu očakávať filmové riešenie. Ale v duchu si myslím, že happy end Filipa Rybaniča by mal znieť nasledovne : „Vyzradenie prania špinavých peňazí zločincami, napojenými na špičky politickej moci, nemôže byť pokladané za trestný čin“. A senát pod vedením Judr.Šamka by sa zapísal navždy do dejín slovenskej, európskej a možno aj svetovej justície. A citovali by ho snáď všetky právnické autority a pri svojom rozhodovaní by sa oň opierali ďalšie súdne inštitúcie.

Ale nech je už akokoľvek, tak, ako dnes prebiehalo pojednávanie v „Justičáku“, tak by som si predstavoval súdne konania na celom Slovensku. Profesionálne, s nadhľadom, bez emócií. Takto má vyzerať skutočne nezávislé rozhodovanie.

A napriek rozsudku by mal zase Filip Rybanič  dostať najvyššie štátne vyznamenie za neoceniteľný prínos v boji proti organizovanému zločinu, prepojeného so špičkami slovenskej politiky.

Šokujúce zistenie. Všetci sme chceli byť gejovia!

13.07.2019

Presnejšie takmer všetci, lebo Einstein bol proti. Ale k tomu neskôr. Celá udalosť vznikla hneď potom, ako bol Harabinovi udelený "(ne)čestný"titul Homofób roka. Udelil mu ho Inštitút ľudských viac »

Putin sa stretol so sexuálnym predátorom.

05.07.2019

Týmito slovami odštartoval Imro v našej krčme prehľad udalostí uplynulých dní. Teda tých, ktoré sme zažili a navyše sme si ich prípadne aj pamätali, lebo vzhľadom na panujúce horúčavy viac »

Potvrdené! Smer nikdy nespolupracoval s mafiou!

23.06.2019

Rezolútne to vyhlásil v našej krčme Einstein a tým spustil prehľad udalostí posledných dní na našom malom, svojstojnom, tvojstojnom, obstojnom a bohabojnom Slovensku. Pondelok. Keď sa bývalý viac »

Spišská Nová Ves, trhy, Spišské trhy

VIDEO: Celé Slovensko je na trhoch na Spiši

20.07.2019 11:00

Košice, Prešov, Kežmarok, ale aj Bratislava či Žilina. To sú mestá, z ktorých sa prišli ľudia pozrieť na 64. ročník Spišského trhu.

Patriot USA RUMUNSKO

USA kvôli Iránu vysielajú svojich vojakov do Saudskej Arábie

20.07.2019 10:14

Na leteckú základňu južne od Rijádu už dorazili americkí vojaci spolu so systémom protileteckej obrany Patriot.

USA-TRUMP/

Trump robí Ameriku horšou

20.07.2019 10:00

Americkí spojenci čelia dileme. Majú povedať Trumpovi, že je rasista?

cargo, vlaky, železnice, vagóny

Recesiu v hutníctve cíti aj štátne Cargo, chce osekať pracovný týždeň

20.07.2019 09:50

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia pre recesiu v hutníckom priemysle rokuje so zástupcami odborových organizácií o skrátení pracovného týždňa.